Dzisiaj jest sobota, 08 sierpnia 2020 r., 221 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[FOTO] 150-lecie budowy i konsekracji kościoła pw. Świętego Krzyża w Kozienicach
Dodał: DL, 08-12-2019 15:52, odsłon: 2553
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W niedzielę, 8 grudnia w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach obchodzono 150. rocznicę jego budowy i konsekracji. Jubileuszowa msza celebrowana była przez biskupa Henryka Tomasika.

Przed rozpoczęciem niedzielnej mszy historyk Grzegorz Kocyk wygłosił wykład o historii kościoła. Po blisko stu latach od funkcjonowania kościoła parafianie podjęli decyzję o rozpoczęciu budowy nowej świątyni. Kościół, który został wzniesiony w 1754 roku przez Marię Józefę, małżonkę króla Augusta III po uprzedniej konsekracji nowej świątyni poddany został rozbiórce w 1869 roku. Decyzja ta spotkała się z aprobatą Włodzimierza Dehna.

 

Niedzielny jubileusz dotyczył wybudowania i konsekracji kościoła parafialnego w Kozienicach, którego centrum stanowi ołtarz główny ze sceną z Golgoty, noszący tytuł Krzyża Świętego. Zgodnie z bibiljnym postrzeganiem jubileuszy obchodzonych co pięćdziesiąt lat kozienicki kościół celebrował już trzecie pięćdziesięciolecie.

 


 Historyk Grzegorz Kocyk przed rozpoczęciem mszy świętej przedstawił wszystkim zgromadzonym historię kościoła.

 

Uroczystą mszę święta odprawił biskup Henryk Tomasik. - Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za tę świątynię, która została konsekrowana 24 października 1869 roku. Tak jak mówi historia, bardzo szybko została wzniesiona ta świątynia. Kamień węgielny wmurowano 14 czerwca 1986 roku, a już rok później została uroczyście poświęcona ta świątynia. Panu Bogu dziękujemy za to miejsce modlitwy, ale wspominamy także fundatorów świątyń i tej świątyni, którzy byli zatroskani o to, aby Bóg był znany kochany, czczony, aby człowiek mógł uczestniczyć w uobecnianiu dzieła zbawienia, bo niebo łączy się z ziemią i sprawy Boże mogą połączyć się ze sprawami ludzkimi - mówił biskup.

 


 - Świątynia jest takim szczególnym miejscem, gdy niebo łączy się z ziemią i Boże sprawy mogą połączyć się ze sprawami ludzkimi. Niech tak się stanie w naszym życiu - dodał biskup Henryk Tomasik.

 

W uroczystości udział wzięli między innymi burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz starosta kozienicki Andrzej Jung. Obydwaj podczas niedzielnej jubileuszowej mszy ofiarowali pamiątkowe dary oraz złożyli życzenia z okazji 150. rocznicy.

 


 

Oprócz starostwa powiatowego oraz urzędu miasta i gminy w Kozienicach dary wręczyli przedstawiciele Enea Wytwarzanie, Koła Żywego Różańca, harcerstwa, Caritas i hospicjum, parafii.

 

Następnie głos zabrali burmistrz Piotr Kozłowski oraz starosta Andrzej Jung. Burmistrz mówił o tym jak ważny fundament w każdej społeczności stanowi kościół i parafia. - Sto pięćdziesiąt lat temu konsekracji tego kościoła dokonał biskup sandomierski Michał Kiszczyński. Od tego momentu wokół tego miejsca gorliwie i z wiarą gromadzili się nasi przodkowie. Tutaj toczyło się duchowe życie kozienickich rodzin. Zawierano sakramenty małżeństwa, przyprowadzano dzieci do chrztu, do pierwszej komunii, do bierzmowania. Tutaj kozieniczanie żegnali swoich bliskich, którzy odchodzili do domu ojca. Przez sto pięćdziesiąt lat ten gmach był świadkiem wielu aktów pojednań. Pojednań człowieka z Bogiem -  mówił burmistrz.

 


 - Ta parafia mimo, że ma bogatą historię otwarta jest również na współczesność. Ta parafia prowadzi edukację społeczną. Edukację w duchu społecznej nauki kościoła. To tutaj od lat promuje się prawa rodziny, godność kobiety, szacunek do życia i aktywność świeckich katolików w życiu społecznym - dodał burmistrz Piotr Kozłowski.

 

Następnie głos zabrał starosta Andrzej Jung, który przybliżył historię powstania świątyni, a także wyraził uznanie i podziękowania dla wszystkich tych, którzy aktywnie uczestniczą w życiu parafialnym oraz dbają o kościół. Specjalnie podziękowania starosta przekazał proboszczowi Kazimierzowi Chojnackiemu - To dla mnie ogromny zaszczyt i honor uczestniczyć w tak ważnym historycznie i liturgicznie wydarzeniu jakim jest jubileusz 150-lecia wybudowania i konsekracji kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach. Dziewięć lat trwa obecnie posługa księdza Kazimierza w naszej parafii, który łączy nas w wierze i w dobrych tradycjach, przypomina o nich. W tym czasie księdza kanonika Kazimierza poznaliśmy jako wspaniałego gospodarza, który troszczy się o estetykę i wygląd, modernizuje parafię, kościół czyniąc go bardziej funkcjonalnym i lepszym. Do kościoła należymy my wszyscy tworząc wspólnotę parafialną. O tym wszyscy musimy pamiętać i wszyscy uczestniczyć. Księże kanoniku, za tą pracę w imieniu własnym, zarządu rady powiatu kozienickiego serdecznie dziękuję - mówił starosta. 

 


 - Dziękuję także wszystkim, którzy uczestniczą i wspierają działania księdza proboszcza i księży - dziękował starosta Andrzej Jung.

 

Na zakończenie jubileuszowej mszy głos zabrał ksiądz proboszcz Kazimierz Chojnacki - Sto pięćdziesiąt lat to siedem pokoleń kozieniczan, którzy się tu modlili i obecnie się modlą. Te mury są przesiąknięte modlitwą, uwielbienia, dziękczynienia, błagania i przepraszania dobrego Boga. Te mury mówią w ciszy o ludzkich radościach, troskach i łzach - powiedział ksiądz kanonik Kazimierz Chojnacki.

 


- Za to wszystko dziękujemy dobremu Bogu, że jest tu obecny pośród nas w tajemnicy także zbawczego Świętego Krzyża - dodał ksiądz kanonik Kazimierz Chojnacki.

 

Wydarzenia związane z jubileuszem konsekracji kościoła będą trwały przez cały rok. Planowane są comiesięczne spotkania z grupami osób, które w tymże kościele przyjmowały sakramenty chrztu świętego, bierzmowania, pierwszej komunii świętej, małżeństwa. Obchody związane z jubileuszem zakończą misje święte zaplanowane na koniec listopada.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Sugerowałbym Panu Burmistrzowi aby przemyślał jak się zachowywać w takich sytuacjach, kiedy wypada stać tyłem względem ołtarza, duchownych, zebranych gości itp. A piszę to bo zwrócono na to uwagę tu i ówdzie. Stanowisko Burmistrza nie powoduje że człowiek jest najważniejszym z ważnych.
18-12-2019, 21:47:33
+ 2
0
odpowiedz
LANS !!! A w Głowaczowie się z Kozienic śmieją...
18-12-2019, 22:22:22
+ 1
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
W piątek Kortez odwiedził Kozienice w ramach letniej trasy koncertowej. Artyście na scenie towarzyszył ze...
Fot. Szpital Powiatowy w Kozienicach
Od dnia 20 lipca 2020 roku w szpitalu w Kozienicach rozpoczął się remont instalacji wodno – kanaliz...
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają na wykład o...
Fot. UM Kozienice
Zapraszamy na uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się 15 sierpnia w K...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook