Dzisiaj jest niedziela, 17 stycznia 2021 r., 17 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] OSP w Stanisławicach świętowała swoje 90-lecie! Były odznaczenia, premiera książki, gratulacje oraz wystawa
Dodał: DL, 28-11-2020 15:39, odsłon: 1440
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - takie hasło na co dzień towarzyszy strażakom ochotnikom. To oni niejednokrotnie poświęcają nie tylko swój wolny czas, ale także zdrowie, a nawet życie, by pomagać innym ludziom. Szczególnie teraz warto przypomnieć historię jednostki w Stanisławicach, która dzisiaj (28 listopada) uroczyście obchodziła 90-lecie istnienia. Nie zabrakło gratulacji i wyróżnień dla strażaków.

 

 

 

Sklep MALUCH Kozienice

Kilka słów o historii OSP w Stanisławicach

 

Sobotnie uroczystości powiązane były z premierą książki „Ochotnicza Straż Pożarna w Stanisławicach”, która zawiera 90-letnią historię lokalnej jednostki. Jej autorem jest prezes tutejszej OSP Witold Adamski. Uroczyste, aczkolwiek ze względu na aktualnie panującą sytuację w naszym kraju uroczyste obchody okrągłego jubileuszu były idealną okazją do zapytania samego autora, o historię pożarnictwa w Stanisławicach. – Od początku powstania OSP, a więc od 1929 roku w tej książce pokazuję cały przebieg funkcjonowania jednostki. Jak powstała OSP, czyli w tym okresie, gdy plaga pożarów była duża i nie było jednostek, które mogłyby coś robić z gaszeniem pożaru. Do straży przystąpiło na początku sześćdziesiąt osób. Straż nie tylko gasiła, ale zajmowała się wszelkimi dziedzinami życia na terenie wsi. Włączała się także aktywnie w życie naszej społeczności. Byliśmy inicjatorami budowy wodociągu i gazociągu w Stanisławicach, które wybudowano w czynie społecznym. W dziedzinie kultury byliśmy inicjatorami odbudowy drzewa pożegnania „Choica”. Aktualnie mamy czterdziestu sześciu strażaków, w tym sześć kobiet. Dwie drużyny młodzieżowe, męską i żeńską. Rocznie jako jednostka mamy akcji od sześćdziesięciu do stu. Posiadamy wyszkolonych strażaków w zakresie ratownictwa medycznego oraz technicznego  – mówi prezes jednostki Witold Adamski.

 


 Prezes OSP Stanisławice Witold Adamski

 

OSP w Stanisławicach działa wspólnie z Kozienickim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych. Druhowie lokalnego OSP biorą udział w wielu rekonstrukcjach, niekiedy sami je organizując. Za sprawą tutejszej jednostki pobudowanych zostało także wiele pomników historycznych.

 

W jednostce niedługo pojawi się wymarzony nowy wóz ratowniczo-gaśniczy o wartości blisko miliona złotych. - To nasze 90-lecie miało być uwieńczone samochodem, ze środków składanych od między innymi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, marszałka województwa mazowieckiego, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gminy Kozienice. Ten samochód miał się już pojawić, ale producent ze względu na pandemię opóźnia jego oddanie, ale już wkrótce jedziemy na odbiór techniczny pojazdu. Jest to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, doskonały na tereny leśne, bezdroża. Myślę, że się będzie dobrze spisywał – dodaje prezes Witold Adamski.

 


 

Co skłoniło autora do napisania książki? – Świat idzie do przodu, ludzie odchodzą. Mój ojciec był założycielem straży w 1929 roku. Kiedy tata zmarł prezesem został mój starszy brat. Następnie mój brat ożenił się, opuszczając Stanisławice i wtedy poproszono mnie o objęcie tej funkcji. Niedługo będzie pięćdziesiąt lat odkąd pełnię tutaj funkcję prezesa. Tych materiałów do książki miałem dużo, wszystko znajdowało się w moim domu. Głównym celem mojej publikacji było pokazanie ludzi, którzy należeli do Ochotniczej Straży Pożarnej, aby uhonorować ich pamięć. Ludzie odchodzą, a to co spisane zostanie na wieczność – opowiada Witold Adamski.

 

Książka została wydana przy dotacji z gminy Kozienice. W dniu jutrzejszym, a więc 29 listopada będzie dzień otwarty strażnicy, gdzie każdy chętny będzie miał możliwość dostania swojego egzemplarza książki o historii OSP w Stanisławicach. Przy okazji będzie można zwiedzić historyczną wystawę. Książki zostaną także przekazane do Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice, aby można było je swobodnie wypożyczać.  Otrzymają ją także ludzie, którzy pomagają w aktywnym funkcjonowaniu jednostki, w tym przede wszystkim strażacy z regionu kozienickiego. Podczas uroczystości obecny był także ksiądz proboszcz Rafał Kopacz, który dokonał poświęcenie figury Świętego Floriana, patrona strażaków.

 

Odznaczenia i listy gratulacyjne

 

Przy okazji jubileuszu nie sposób było nie nagrodzić osób zasłużonych, którzy ryzykują swoje życie niosąc pomoc innym. Złote medale za zasługi dla pożarnictwa trafiły do druha Pawła Wójcika, druha Janusza Wita oraz druha Mariana Drapały. Podczas sobotniej uroczystości odznaczeni zostali również Robert Paduch i Marcin Rębiś. Podziękowania dla druhów lokalnej jednostki w imieniu burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego przekazał wiceprzewodniczący rady miejskiej Artur Matera.

 


 

 


 


 

Radni sejmiku województwa mazowieckiego, Leszek Przybytniak oraz Tomasz Śmietanka wręczyli medale pamiątkowe „Pro Masovia” obchodzącej 90-lecie jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanisławicach. Zostały one złożone na ręce prezesa jednostki Witolda Adamskiego oraz druha Mariana Drapały. Gratulacje druhom w imieniu starosty kozienickiego Andrzeja Junga przekazał członek zarządu powiatu Marek Kucharski.

 


 

 

 

Po licznych odznaczeniach przyszedł czas na listy gratulacyjne i osobiste wyrazy uznania. W imieniu posła Mirosława Maliszewskiego wystąpiła radna rady miejskiej w Kozienicach Ewa Malec, która przy okazji w imieniu własnym przekazała słowa uznania dla strażaków ochotników ze Stanisławic, życząć im jak najbardziej bezpiecznej służby. Następnie odczytano list od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Gratulacje strażakom ze Stanisławic przekazał również komendant powiatowy PSP w Kozienicach mł. bryg. Kamil Bieńkowski.

 


W imieniu posła Mirosława Maliszewskiego wystąpiła radna rady miejskiej w Kozienicach Ewa Malec 

 


 


 

W imieniu starostwa powiatowego wystąpił członek zarządu powiatu kozienickiego Marek Kucharski, odczytując list od starosty Andrzeja Junga. Następnie wiceprzewodniczący rady miejskiej w Kozienicach Artur Matera przeczytał list z gratulacjami od burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego. Kolejno głos zabrali radni wojewódzcy Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka, którzy osobiście pogratulowali i przekazali wyrazy uznania strażakom OSP w Stanisławicach.

 


 W imieniu starostwa powiatowego wystąpił członek zarządu powiatu kozienickiego Marek Kucharski

 

 Wiceprzewodniczący rady miejskiej w Kozienicach Artur Matera przeczytał list z gratulacjami od burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego

 


Tomasz Śmietanka - radny województwa mazowieckiego

 

Leszek Przybytniak - radny województwa mazowieckiego

 

Później wszyscy goście mogli podziwiać przygotowaną przez lokalną jednostkę wystawę. Znalazło się w niej dużo pamiątkowych fotografii jak i sprzętów. Nie lada ciekawostką był hełm strażacki od strażaka biorącego udział w akcji ratunkowej World Trade Center.  Nie zabrakło także wpisów do pamiątkowej księgi.  

 


 


 


 


 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wiadomo już, że w 12 placówkach medycznych w powiecie kozienickim będzie można najpierw się zareje...
Fot. image.freepik.com
W najbliższych dniach temperatury w regionie mają spaść w nocy nawet do minus 18 stopni. Nie od dziś wiad...
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś się dowiedzieć ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass, od lewej: radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł na Sejm RP Konrad Frysztak
Radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł na Sejm RP Konrad Frysztak od kilku miesięcy kruszyli...
Fot. kkskozienice.pl
Przed siatkarzami Enei KKS-u Kozienice pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie na własnym parkiecie. ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Armia Kazika rośnie w siłę! We wtorek informowaliśmy o przekazaniu przez burmistrza Kozienic Piotra Kozło...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Na zdjęciu Arkadiusz Mizera. Fot. Mariusz Basaj/archiwum Kozienice24
Dzień po swoich urodzinach, 13 stycznia odszedł założyciel i szkoleniowiec Akademii Piłkarskiej "Nasze Na...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
13 stycznia, na zaproszenie starosty kozienickiego Andrzeja Junga – w starostwie gościł wicemarszał...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Od stycznia telewizja lokalna Kronika Kozienicka nie jest już w strukturach Kozienickiego Domu Kultury, a...
Fot. opskozienice.pl
Centrum Usług Społecznych w Kozienicach zaprasza seniorów z terenu gminy Kozienice, nieaktywnych z...
Fot. Anna Puzio - PCK Kozienice
Otwarto nową siedzibę Polskiego Czerwonego Krzyża w Kozienicach.    
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Małgorzata Jagielska - Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza do oglądania nowego cyklu pt. „...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Po raz kolejny Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka dołączył do Wielkiej Orkiestry Świątecznej ...
Fot. Maciej Zając
W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społec...
Fot. archiwum
Zgodnie z decyzją rządu etap odpowiedzialności, który został rozpoczęty 28 listopada 2020 r., zost...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Aparaty RTG za prawie 2,8 mln zł trafią do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionka...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook