Dzisiaj jest piątek, 18 września 2020 r., 262 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Enea Wytwarzanie podpisała listy intencyjne dotyczące fotowoltaiki z Gminą Kozienice i Powiatem Przysuskim
Dodał: MaG, 04-12-2019 15:41, odsłon: 1871
fot.Enea Wytwarzanie
fot.Enea Wytwarzanie

3 grudnia 2019 r. w Enei Wytwarzanie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych w zakresie rozwoju energii odnawialnej. Osobami podpisującymi dokumenty byli Tomasz Siwak, Wiceprezes ds. Strategii Rozwoju, Marcin Łukasiewicz, Wiceprezes ds. Pracowniczych oraz Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice i Marian Niemirski, Starosta Powiatu Przysuskiego.

Od lat polityka energetyczna w Europie, a tym samym również w Polsce, kładzie coraz większy nacisk na zmianę miksu energetycznego w systemach energetycznych i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w dużo większym zakresie. Polityka Unii Europejskiej w kwestii ograniczania emisji dwutlenku węgla wymusiła na krajach członkowskich różnorodne działania. Ich efektem jest rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, czyli transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansach energetycznych poszczególnych krajów stanowi ważny aspekt przyjętej strategii. Działania podejmowane przez Grupę Kapitałową Enea mają służyć osiągnięciu nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2.


Rozwój energii odnawialnej wpisuje się w poszukiwanie substytucyjnych źródeł energii w obliczu wyczerpujących się zasobów naturalnych w tym zakresie. Daje to również szansę na poprawę jakości środowiska w obliczu jego postępującej degradacji przez zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.


Odnawialne źródła energii mogą stanowić istotny udział w bilansie energetycznym naszego kraju. Mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, a zwłaszcza do poprawy zaopatrzenia w energię na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej. Szczególnie dla regionów dotkniętych bezrobociem odnawialne źródła energii stwarzają nowe możliwości w zakresie powstawania miejsc pracy, promowania rozwoju regionalnego, jak również korzyści ekologicznych, przede wszystkim ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Energetyka rozproszona może być bardzo efektywna i ma wielką przyszłość.


Enea Wytwarzanie jest aktywnym uczestnikiem pozytywnych zmian w polskiej gospodarce i dąży do wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz do zwiększenia swoich udziałów w poszczególnych segmentach rynku, jak również stawia na rozwój nowych, innowacyjnych linii biznesowych i technologicznych, m.in. podejmując przedsięwzięcia w celu rozwoju segmentu odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest inwestycja w rozwój aktywów wytwórczych jakimi są farmy fotowoltaiczne.


Rozwój fotowoltaiki ma się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju pokrywając zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie letnim, gdy prognozowany jest znaczny wzrost zapotrzebowania.


Farmy fotowoltaiczne stają się atutem wizerunkowym dla miejscowości w której funkcjonują. Rejony ich lokalizacji oceniane są jako nowoczesne, przyjazne nowym technologiom i nowym inwestorom. Ponadto projekty fotowoltaiczne umożliwiają łączenie produkcji energii z odnawialnych źródeł z nauką, edukacją czy turystyką. Miejscowa społeczność może odczuwać wiele pozytywnych aspektów wynikających ze współpracy z inwestorem. Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska i dla lokalnej przedsiębiorczości.


- Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego ma na celu rozwój naszej Gminy poprzez inwestycje w atrakcyjne ekonomicznie i technologicznie źródła wytwórcze w segmencie OZE,  czyli transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Deklarujemy chęć współdziałania z Enea Wytwarzanie w celu zwiększenia konkurencyjności i efektywności energetycznej lokalnej gospodarki oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w wyniku realizacji działań na rzecz odnawialnych źródeł. Jesteśmy otwarci na nowoczesne rozwiązania, co na pewno będzie się działo z korzyścią dla mieszkańców Gminy - powiedział Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice.

 

 


- Cieszymy się, że możemy wspólnie z Eneą Wytwarzanie uczestniczyć w programie mającym na celu propagowanie odnawialnych źródeł energii na terenach Powiatu Przysuskiego. Inicjatywa pozwoli podjąć działania zmierzające do utworzenia wizerunku silnego regionu na terenie którego będą realizowane wspólne projekty wynikające z konkretnych, zidentyfikowanych potrzeb związanych z OZE. Jest to kolejny krok w kierunku zwalczania niskiej emisji, pozyskania zielonej energii, ale to co najważniejsze, zapewnienia korzyści naszym mieszkańcom poprzez obniżenie ceny energii – powiedział Marian Niemirski, Starosta Powiatu Przysuskiego.

Enea Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Enea, która wytwarza energię elektryczną i ciepło. Zarządzana przez Eneę Wytwarzanie elektrownia w Świerżach Górnych k. Kozienic jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego i drugą co do wielkości elektrownią w kraju. Elektrownia posiada 11 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 4 016 MW. Od grudnia 2017 r. częścią elektrowni jest nowoczesny blok energetyczny o mocy 1 075 MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii pochodzi z Elektrowni Kozienice. Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł (woda, wiatr, biogaz) oraz energetykę cieplną w zakładach w Obornikach i Pile.

 

 

źródło: Enea   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KKS Kozienice
Enea pozostaje sponsorem tytularnym Kozienickiego Klubu Siatkówki. Władze klubu podpisały kolejną ...
Fot. Piotr Czyż
Koncert odbędzie się 25 września, piątek, godz.20.00, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej El...
W piątek rano na skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego i Fabrycznej w Garbatce-Letnisko doszło do zderzenia dw...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckie...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Przebudowany został odcinek drogi powiatowej Wyborów - Basinów w miejscowości Grabów...
Fot. Facebook - MILO Ensemble
„Podróż Dookoła Mózgu” to tytuł koncertu, który odbędzie się w Kozienick...
Fot. archiwum
Szpital Powiatowy w Kozienicach informujee, że po zakończeniu przeprowadzanych prac remontowo – mod...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckie...
Fot. Mazovia
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza konkursu na „Opiekuna...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zapraszają mieszkańców...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
17 września odbyła się już siódma Spartakiada Osób Niepełnosprawnych "Integracja przez akty...
Fot. Ł. Kościelniak (Echodnia.eu)
Piłkarze Energii Kozienice rozegrali zaległe spotkanie w ramach Tymex Ligi Okręgowej. Wysoko wygrali z be...
Michał Pastuszak z zespołem zaśpiewają dla mieszkańców Gminy Kozienice. Koncert on-line pod tytułe...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
for.grafika Grafitornia - Lilianna Kaleta
Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku Warszawa wyłączona z województwa? Co...
Fot. CKA
Przed nami pierwszy z trzech koncertów w ramach inicjatywy mieszkańców pn. „Muzyczne ...
Fot. ilustracja/pixabay.com - ilustracja przykładowa
Rozpoczęły się prace na skwerku między ulicami Konarskiego i Głowaczowską. Powstanie tam plenerowa tężnia...
Muzyczny duet tworzą: Radosław Bolewski - wokalista i perkusista oraz Maciej Tubis, grający na fortepianie i syntezatorze basowym. (FOT. Przemek Kaźmierski)
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, a zwłaszcza nietypowych i interesujących brzmień...
Fot. Enea KKS Kozienice
Już w najbliższą sobotę siatkarzy Enei KKS-u Kozienice czeka pierwsze spotkanie w ramach Pucharu Polski. ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook