Dzisiaj jest piątek, 25 września 2020 r., 269 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Jubileusz 100-lecia urodzin Pani Heleny Wójcik z Garbatki-Letnisko
Dodał: DL, 14-07-2020 12:09, odsłon: 1573
Fot. Rodzina jubilatki
Fot. Rodzina jubilatki

Niecodzienny jubileusz obchodziła Pani Helena Wójcik z Garbatki-Letnisko. Czcigodna Jubilatka 11 lipca 2020 roku ukończyła 100 lat.

Obchody wyjątkowej uroczystości rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną przez ks. dr. Macieja Będzińskiego w intencji Jubilatki w kościele w Garbatce-Letnisko. Po mszy świętej odśpiewano piękną pieśń z życzeniami. Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się na urodzinowe przyjęcie, w którym uczestniczyła rodzina, znajomi oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

W tym dniu Szanowna Jubilatka otrzymała moc prezentów i kwiatów, a zaproszeni goście złożyli serdeczne życzenia i odśpiewali głośne "Dwieście Lat". Dopełnieniem uroczystości jubileuszowej był specjalnie na tę okazję przygotowany urodzinowy tort. Zacnej Stulatce urodzinowe życzenia i gratulacje złożyli również: Wójt Teresa Fryszkiewicz oraz w imieniu Rady Gminy - Przewodniczący Włodzimierz Mazur. Pani Wójt wręczyła Dostojnej Jubilatce symboliczny bukiet kwiatów oraz upominek gratulując wspaniałego jubileuszu i życząc kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu, wielu radosnych chwil, pełnych życzliwości i miłości najbliższych.

 

Pani Helena Wójcik urodziła się 11 lipca 1920 r. w Zawadzie Starej. Miała pięcioro rodzeństwa, samych braci. Kiedy miała dwanaście lat zmarła jej ukochana mama Anna. Po okresie żałoby ojciec powtórnie się ożenił. Druga żona ojca bardzo dbała o osierocone dzieci tworząc dom pełen ciepła i miłości. Przed wybuchem II wojny światowej cała rodzina przeniosła się na Pomorze. Tam zajęła się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Niestety rodzinie nie dane było zaznać dobrobytu. Zaczęła się II wojna światowa, w wyniku której okupanci wysiedlili rodzinę Pani Heleny. Z dnia na dzień zostali pozbawieni całego dobytku. Nie pozwolono im na zabranie swojego mienia. Po tym traumatycznym wydarzeniu rodzina Pani Heleny wróciła w rodzinne strony do Zawady Starej. Tu od nowa zbudowali wspólne ognisko domowe, prowadzili gospodarstwo rolne, a dzieci poszły do szkoły powszechnej. W roku 1942 nasza Jubilatka wyszła za mąż za starszego o siedem lat Aleksandra, kawalera z Brzeźnicy. Po ślubie młodzi sprowadzili się do Garbatki-Letnisko, pod adres w którym nadal przebywa nasza Stulatka.

 


Pani Helena Wójcik jest szczęśliwą matką, babcią i prababcią. Urodziła sześcioro dzieci w tym bliźniaki, przeżyło pięcioro. Wychowała dwie córki: Danutę i Annę oraz trzech synów: Andrzeja, Mieczysława i Jacka. Doczekała się pięciu wnuczek, czterech wnuków, pięciu prawnuczek oraz ośmiu prawnuków i dwóch prawnuków w drodze.


Całe życie poświęciła rodzinie. Razem z mężem wychowała i wykształciła dzieci, nauczyła ich patriotyzmu. Za służbę trzech synów w wojsku, w tym jednego w służbie zawodowej małżeństwo Wójcików zostało odznaczone przez Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Pan Aleksander Wójcik pracował zawodowo jako stolarz w zakładzie pracy w Radomiu, a po pracy wykonywał usługi prywatne. Pani Helena dopóki dzieci były małe prowadziła gospodarstwo domowe. Gdy dzieci podrosły zatrudniła się w miejscowej Spółdzielni Inwalidów w Garbatce-Letnisko. Razem z mężem przeżyli prawie 61 lat, zabrakło jednego dnia do kolejnej rocznicy ślubu. Rodzina dla niej była i jest świętością. Jak zgodnie twierdzą najbliżsi Jubilatka jest sercem tej rodziny, wokół niej gromadzą się wszyscy, łączy wszystkie pokolenia. O wszystkich swoich bliskich pamięta, nie zapominając dat ich urodzin oraz imienin. Stulatka od zawsze była bardzo rodzinna, stworzyła dom pełen miłości i ciepła, dbała o to by dzieciom nigdy niczego nie brakowało pomimo trudnych czasów. Jak wspomniała jedna z córek: „Rodzice zrobili wszystko, abyśmy mieli bardzo piękne dzieciństwo. Mama to dobry człowiek, o otwartym sercu, pełna szacunku dla drugiego człowieka, innych zawsze stawiała na pierwszym miejscu”.

 

Pani Helena jest osobą życzliwą, pogodną, pozytywnie nastawioną do życia i ludzi, bardzo tolerancyjną, nakierowaną na dobro drugiego człowieka. W Jej życiu znaczącą rolę odgrywała i odgrywa religia. Cechuje się wielką pobożnością. Pomimo wielu ciężkich chwil w jej życiu: jak śmierć matki, wybuch II wojny światowej czy wysiedlenie, nigdy nie zwątpiła w miłosierdzie boże. Warto zauważyć, że pomimo upływu lat Jubilatka jest w dobrej formie, może pochwalić się doskonałą pamięcią i jasnością umysłu. Do chwili obecnej ogląda programy informacyjne, wydarzenia sportowe, skoki narciarskie, piłkę siatkową, ważne mistrzostwa w piłce nożnej. Interesuje się życiem publicznym i nie pozostaje obojętną wobec polityki w kraju i za granicą. Zawsze ma swoje zdanie na każdy temat. W każdych wyborach bierze udział w głosowaniu, by dać wyraz obywatelskiego obowiązku.

 

Kiedy była młodsza, wielką przyjemność sprawiała jej praca w ogrodzie, uprawa różnobarwnych kwiatów i krzewów. Zawsze dbała o ład i porządek w obejściu. Bardzo lubiła czytać książki i słuchać muzyki. Jak wspominają najbliżsi, Pani Helena nauczyła ich pozytywnego podejścia do życia, miłości do drugiego człowieka oraz tolerancji i szacunku do innych ludzi. W tym miejscu należy zadać pytanie jaki jest przepis na długowieczność? Bez wątpienia: pozytywne nastawienie do ludzi i świata, kochająca się i szanująca rodzina oraz dobro, którym warto dzielić się z wszystkimi. 

Szanownej Jubilatce serdecznie gratulujemy tak pięknego jubileuszu, życzymy na kolejne lata dużo zdrowia, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego oraz jeszcze wielu, wielu lat zasłużonego odpoczynku w gronie najbliższych.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W piątek 25 września, po godzinie 8 wyruszył X Powiatowy Rajd Rowerowy „Śladami Historii” org...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W czwartek, po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja inaugurująca „Dobre bo lokalne - Szlak Kulina...
Na 3 miesiące do aresztu trafił mężczyzna zatrzymany przez policjantów z Kozienic za kradzieże i w...
Fot. Enea KKS Kozienice
Już w najbliższą sobotę, 26 września, ruszają długo wyczekiwane rozgrywki II ligi piłki siatkowej. W pier...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. OSP Sieciechów - Facebook
Do zdarzenia doszło w środę po godzinie 8 na terenie gminy Sieciechów, a dokładnie w Leśnej Rzece,...
Fot. Facebook Gmina Kozienice
Kozienice mają najtańsze usługi komunalne na mazowszu i są drugim z najtańszych miast powiatowych w Polsc...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Remont oddziału położniczego kozienickiego szpitala dobiegł końca i już od wtorku przyjmowane są pacjentk...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - od lewej: poseł Konrad Frysztak, radny powiatowy Tomasz Trela, starosta kozienicki Andrzej Jung i zastępca dyrektora kozienickiego szpitala do spraw lecznictwa dr Witold Wrodycki.
W środę, 23 września, o godz. 10:30 przed głównym wejściem Szpitala Powiatowego w Kozienicach przy...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - archiwum Kozienice24
Już za trzy lata z przyczepami i camperami do Kozienic przyjadą goście z Polski i Europy. Wtedy nad malow...
We wtorek (22 września) około godziny 11 we wsi Chmielew w gminie Magnuszew doszło do zderzenia trzech sa...
Fot. KSRH , 2019 rok/X Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim
W nadchodzący weekend, a więc 26 i 27 września odbędzie się XI Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelc&oa...
Fot. materiały prasowe
Poniżej prezentujemy kalendarz Kina Studyjnego Elektrownia w Radomiu na dni 25 września - 1 października....
Fot. Kozienicki Klub Motorowy - KKM - Grzegorz Antoniak na 3 stopniu podium
Kolejna runda Mistrzostw Polski w Cross Country, tym razem III i IV odbyła się Połczynie Zdrój, a ...
Posiadasz plastikowe korki po napojach? Od poniedziałku można je oddać do specjalnego serca, które...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Policja Kozienice
Kozieniccy policjanci odnaleźli zaginioną 67-latkę. W poszukiwania kobiety zaangażowanych było kilkadzies...
Fot. Kozienicka Gospodarka Komunalna
Kozienice dołączyły do miejsc, gdzie do specjalnego serca zbierane są plastikowe korki, które po s...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook