Dzisiaj jest środa, 05 sierpnia 2020 r., 218 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Szeroki temat wypracowania, choć wcale nie taki oczywisty. Abiturienci już po maturze z języka polskiego
Dodał: KamZap, 06-05-2019 13:05, odsłon: 2290
O dzisiejszej maturze opowiedzieli nam Michelle, Cezary i Edyta z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach. fot. Kamil Zapora
O dzisiejszej maturze opowiedzieli nam Michelle, Cezary i Edyta z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach. fot. Kamil Zapora

W poniedziałek, punktualnie o godz. 9:00 około 300 uczniów z powiatu kozienickiego rozpoczęło pisanie pierwszego egzaminu maturalnego. Tradycyjnie abiturienci musieli się najpierw zmierzyć z językiem polskim. Tegoroczny temat wypracowania dotyczący wolność zaskoczył maturzystów.

Tradycyjnie matura z języka polskiego składała się z części zamkniętej i wypracowania. Jednym z tematów do wyborów było - "Czym może być dla człowieka wolność", który trzeba było rozwinąć na podstawie trzeciej części „Dziadów”. Wydawać by się mogło, że to temat rzeka, jednak właśnie z tego powody maturzyści z I LO w Kozienicach, z którymi rozmawialiśmy poczuli się nieco zdezorientowani.

- Temat sprawił mi trudność, ponieważ nie był sformułowany tak jak w poprzednich latach, tylko musieliśmy sami postawić tezę – powiedziała nam Edyta. – Temat był dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ oczekiwałem, że będzie jakiś nieznany nam tekst, a trzeba było odnieść się do całość konkretnej lektury – dodaje Cezary. Oprócz tego jeszcze przed egzaminem uczniowie prędzej postawiliby na inne dzieło Mickiewicza – „Pana Tadeusza”.

W takim razie jak temat ugryźli maturzyści? - Oprócz obowiązkowego odwołania do „Dziadów” odniosłam się również do bajki Krasickiego o dwóch ptakach w klatce i do „Granicy” Nałkowskiej – mówiła Michelle. – Ja natomiast wykorzystałam „Proces” Franza Kafki – dodaje Edyta. Z kolei dość oryginalnego wyboru dokonał Cezary, który postanowił zadany temat przedstawić na przykładzie filmu „Forest Gump” i walki z głównego bohatera z jego ułomnościami.

Zamiast rozprawki uczniowie mogli podjąć próbę interpretacji wiersza Anny Świrszczyńskiej "Samotność", jednak cieszyła się ona zdecydowanie mniejszą popularnością.

Choć dzisiejszy egzamin był dla Michelle, Edyty i Cezarego niekoniecznie miłą niespodzianką, to liczą na to, że kolejne pójdą im dobrze, a wyniki matur, które poznają 4 lipca pozytywnie ich zaskoczą.

 

Maj – miesiąc matur

 

Przed uczniami jeszcze wiele egzaminów. Obowiązkowo muszą zdać sześć: pisemny na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustny z języka polskiego i obcego, a także pisemny z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ten ostatni nie ma jednak progu zdawalności, więc oddając nawet pusty arkusz uzyskamy świadectwo dojrzałości.

Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 20 sierpnia, a ustne 20-21 sierpnia.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
„Łatwe patenty na ekodergenty” to tytuł warsztatów on-line z Joanną Baranowską, kt&oac...
Fot. KCRiS Kozienice
W weekend rusza Mazowiecki Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów. Wystartować może każdy, kto nie jest ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Wyruszyła jubileuszowa, trzydziesta kozienicka piesza pielgrzymka do Częstochowy, w której wzięło ...
Fot. Facebook/Burmistrz Piotr Kozłowski
Na terenie gminy Kozienice trwa budowa dwóch sal gimnastycznych przy PSP nr 3 i PSP w Stanisławica...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook