Dzisiaj jest środa, 05 sierpnia 2020 r., 218 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Narodowe Czytanie 2019 w Kozienicach. Usłyszeliśmy polskie nowele
Dodał: DL, 07-09-2019 12:48, odsłon: 3805
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W sobotę 7 września o godzinie 10.00 na placu przy Pomniku Niepodległości odbyła się akcja Narodowe Czytanie. W programie znalazły się zaproponowane przez Parę Prezydencką polskie nowele, które usłyszeliśmy w wykonaniu przedstawicieli władz samorządowych, pracowników biblioteki, nauczycieli, uczniów, a także Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

Organizatorami piątej, kozienickiej edycji Narodowego Czytania był burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz Biblioteka Publiczna w Kozienicach W tym roku czytanie odbyło się przy Pomniku Niepodległości. Żeby odkryć piękno i aktualność Nowel polskich pojawiło się wiele osób, które poprzez swoje włączenie współtworzyły całą akcję. Aktywny udział w czytaniu brali między innymi, samorządowcy, pracownicy biblioteki, dyrektorzy szkół, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach, uczniowie Zespołu Szkół oraz również uczniowie PSP 1 i PSP 2 i harcerki z 24. Kozienickiej Drużyny Harcerek „Doba”. Zgromadzeni przeczytali fragmenty polskich nowel, takich jak „Sawa”, „Dobra Pani”, „Orka”, „Dym”, a także „Katarynka”.

 

Kozienicka biblioteka już po raz piąty zdecydowała się zorganizować Narodowe Czytanie. – Organizujemy tę akcję między innymi z uwagi na to, że dzieje się ona w całej Polsce, oraz dlatego, że biblioteka jak najbardziej jest predysponowana do prowadzenia takiej akcji, ponieważ dotyczy ona czytania i to, aż Narodowego Czytania. Akcja ma za zadanie wspierać czytelnictwo, ale przede wszystkim promować polską narodową literaturę. Włączamy się już piąty raz, bo zauważyliśmy, że jest to bardzo fajna akcja, która znajduje zainteresowanie wśród naszej lokalnej społeczności  – mówiła dyrektor kozienickiej biblioteki Elżbieta Stąpór.

 


Starosta Andrzej Jung, wiceprezes Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz, a także burmistrz Piotr Kozłowski wraz z Lechem Wiśniewskim przeczytali fragmenty noweli „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

 

Według burmistrza Piotra Kozłowskiego istota Narodowego Czytania jest jak najbardziej słuszna i potrzebna. Jak sam podkreślał, brał już udział w poprzednich edycjach tej akcji – To jest moja któraś akcja z kolei. Pierwsza jako burmistrza i pierwsza w Kozienicach, natomiast w poprzednich latach uczestniczyłem w tej akcji na terenie ziemi kozienickiej. Chciałbym, aby ta akcja nabierała coraz większego rozmachu i jak mówi Pani dyrektor, w tym roku mamy więcej chętnych i więcej czytających gości. W dzisiejszych czasach nie mamy często czasu na czytanie, a warto czytać literaturę polską, bo jest wiele wartościowych pozycji, które również dzisiaj mogą nas dużo nauczyć – mówił burmistrz.

 


Emilia, Sylwia z Mediateki, a także Zuzanna i Julia brały aktywny udział w Narodowym Czytaniu.

 

Dla Emilii i Zuzanny, uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach była to pierwsza akcja Narodowego Czytania, w której wzięły udział. – Biorę pierwszy raz udział w Narodowym Czytaniu. Myślę, że ta akcja jest potrzebna, ponieważ ludzie nie czytają w dzisiejszych czasach dużo książek, dlatego też próbujemy zachęcić i ludzi i młodzież do brania udziału w tym wydarzeniu i czytania, ponieważ z książek można wynieść naprawdę wiele istotnych wartości – mówiła Emilia.

 

- Do przeczytania miałam fragment „Dobrej Pani”. Jest to moja pierwsza akcja, w której biorę aktywny udział. Wydaje mi się, że jest to bardzo potrzebne, bo ludzie nie zdają sobie sprawy jaka polszczyzna jest piękna, przez co zachęcam wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu – powiedziała Zuzanna.

 

Można było również podziwiać wystawę poświęconą Stanisławowi Moniuszce z okazji 200. rocznicy jego urodzin.

 


 Wystawa plenerowa poświęcona Stanisławowi Moniuszce.

 

Wszyscy uczestnicy wspólnego czytania otrzymali okazyjny kotylion. Gościem specjalnym tego wydarzenia był Muzyczny Kataryniarz, który zadbał o odpowiednią oprawę muzyczną podczas uroczystości.

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Ta Pani nauczycielka jest bardzo sympatyczna....
08-09-2019, 13:02:43
+ 28
0
odpowiedz
Nowicjusz
Niedługo otworzę lodówkę a tam kto? Łukasiewicz :)
08-09-2019, 14:04:09
+ 16
- 11
odpowiedz
pani Skiba ta kolo burmistrza jest super nauczycielką, uczyła moją siostrę polskiego teraz pracuje w Wólce Tyrzyńskiej bardzo fajnie prowadzi zajęcia siostra była nią zachwycona...pozdrawiam
10-09-2019, 17:30:26
+ 47
- 1
odpowiedz
:-)
12-09-2019, 06:17:50
+ 2
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
„Łatwe patenty na ekodergenty” to tytuł warsztatów on-line z Joanną Baranowską, kt&oac...
Fot. KCRiS Kozienice
W weekend rusza Mazowiecki Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów. Wystartować może każdy, kto nie jest ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Wyruszyła jubileuszowa, trzydziesta kozienicka piesza pielgrzymka do Częstochowy, w której wzięło ...
Fot. Facebook/Burmistrz Piotr Kozłowski
Na terenie gminy Kozienice trwa budowa dwóch sal gimnastycznych przy PSP nr 3 i PSP w Stanisławica...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook