Dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020 r., 217 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Strażacka pielgrzymka do Wysokiego Koła
Dodał: DL, 03-09-2019 10:59, odsłon: 1586
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach

31 sierpnia odbyła się VIII Pielgrzymka Strażaków z powiatu kozienickiego, lipskiego, zwoleńskiego i gminy Puławy do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Zgromadzonych przed Sanktuarium druhów, poczty sztandarowe oraz gości powitał Ksiądz Biskup Piotr Turzyński, który w homilii podkreślał wyjątkowość tegorocznej pielgrzymki, zorganizowanej w czasie, gdy obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dziękując za odprawioną mszę świętą również starosta kozienicki Andrzej Jung przypomniał o bohaterstwie, jakim wykazywali się strażacy podczas wojny.

 

-Dzielni druhowie nie tylko oddawali się służbie pożarniczej, ale i walczyli w szeregach Wojska Polskiego. Pielgrzymujemy tu przede wszystkim po to, by prosić umiłowaną przez nas Matkę Bożą Wysokolską o łaski dla strażaków i ich rodzin. O to by z każdej akcji wracali zdrowi, a służba, zarówno ta zawodowa, jak i ochotnicza dawała im wiele satysfakcji i zadowolenia. Pielgrzymujemy w tym roku również po to, by przed obliczem Matki złożyć hołd tym wszystkim strażakom, którzy podczas II wojny światowej, nie zważając na czyhające zagrożenie biegli ratować życie i dobytek ludzki, a także w imię wolności Ojczyzny stawali twarzą w twarz z hitlerowskim najeźdźcą, niejednokrotnie przelewając krew - mówił starosta.

 


 Starosta kozienicki Andrzej Jung złożył podziękowania za odprawioną mszę świętą, a także przypomniał wszystkim o niezwykłym bohaterstwie, którym wykazywali się strażacy podczas II wojny światowej.

 

Jako wyraz uznania za działalność na wszystkich polach aktywności oraz wspierania i tworzenia inicjatyw nawiązujących do idei niepodległości Kapituła Stowarzyszenia Konfraterii Mazowieckiej Odznaki świętego Floriana Mazovia działając na mocy uprawnień statutowych nadała w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Złotą Odznakę Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Odznaka przekazana została przez środowisko strażackie powiatów: kozienickiego, lipskiego i zwoleńskiego jako wotum do sanktuarium, w podzięce za błogosławieństwo w służbie.

 

Bezpośrednio po Mszy Świętej wyjątkowe umiejętności wokalne zaprezentowała Gabriela Papaj, a po występie, przed cudownym obrazem, druhna Weronika Szafranek z OSP w Gniewoszowie oraz mł. kpt. Daniel Jastrzębski z Komendy Powiatowej PSP w Kozienicach odczytali Akt Zawierzenia Matce Bożej Wysokolskiej.

 

W Pielgrzymce oprócz licznych pocztów sztandarowych i strażaków wraz z rodzinami wzięli udział: poseł na Sejm RP Leszek Ruszczyk, radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka, wicestarosta powiatu kozienickiego Józef Grzegorz Małaśnicki, wójt gminy Głowaczów Hubert Czubaj, wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac, wójt gminy Magnuszew Marek Drapała, zastępca burmistrza gminy Kozienice Dorota Stępień, przedstawiciele władz samorządowych powiatów: lipskiego i zwoleńskiego oraz gminy Puławy, parafianie i mieszkańcy powiatu kozienickiego. Pielgrzymkę zakończyło strażackie spotkanie okolicznościowe. Organizatorami Pielgrzymki byli Komenda Powiatowa PSP w Kozienicach, Starostwo Powiatowe w Kozienicach oraz Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kozienicach


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Facebook/Burmistrz Piotr Kozłowski
Na terenie gminy Kozienice trwa budowa dwóch sal gimnastycznych przy PSP nr 3 i PSP w Stanisławica...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Nasze zespoły poznały przeciwników w II rundzie Mirax Pucharu Polski. Mecze odbędą się 12 sierpnia...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja szpitala w Kozienicach informuje, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności obe...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook