Dzisiaj jest wtorek, 14 lipca 2020 r., 196 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[WIDEO] Konferencja na temat wirusa ASF w Kozienicach
Dodał: DL, 21-02-2020 13:55, odsłon: 1615
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach

„Minimalizacja występowania na terenie powiatu kozienickiego wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF” to tytuł konferencji, którą 19 lutego na wniosek hodowców i producentów trzody chlewnej zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kozienicach.

Po powitaniu przybyłych przez Starostę Kozienickiego Andrzeja Junga, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak zaprezentował sytuację wynikającą z obecności wirusa ASF na terenie kraju i województwa mazowieckiego, opowiedział również o uwarunkowaniach prawnych dotyczących powyższej sytuacji.

 

Kolejno głos zabrali: Przedstawiciel Głównego Inspektora Weterynarii Paweł Meyer oraz posłowie na Sejm RP Dariusz Bąk oraz Mirosław Maliszewski, którzy zapewniali, że w miarę swoich możliwości będą wspierać znajdujących się w trudnej sytuacji hodowców.

 

Komisja Europejska w związku z wystąpieniem ASF lub zagrożeniem jego wystąpieniem wprowadza odpowiednie strefy: najmniej restrykcyjna jest strefa żółta – czyli obszar ochronny, kolejno – strefa czerwona – obszar objęty ograniczeniami. Najbardziej restrykcyjna jest strefa niebieska, czyli obszar zagrożenia. Cztery gminy z terenu powiatu kozienickiego: Grabów nad Pilicą, Głowaczów, Magnuszew i Kozienice – nadal pozostają w niebieskiej strefie. Włodzimierz Kowalski Przewodniczący Związku Producentów Rolnych z powiatu kozienickiego zwrócił się do obecnych o kontynuowanie działań zmierzających do zniesienia tejże strefy z terenu ziemi kozienickiej.

 


 

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony samorządowców, a także hodowców i producentów trzody chlewnej, którzy chętnie zgłaszali swoje uwagi i kierowali pytania do specjalistów podczas panelu dyskusyjnego. Na wiele pytań i uwag hodowcy uzyskali tego dnia odpowiedzi.

 

Obecne obostrzenia prawne, z którymi aktualnie muszą borykać się hodowcy, stają się przyczyną rezygnacji z prowadzenia gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie obawy o przyszłość nie tylko samego rolnictwa, ale i rolniczych rodzin. Wyrażamy przekonanie, że konferencja zakończona konstruktywną dyskusją przyniesie pozytywne skutki i już niedługo na terenie powiatu kozienickiego zniesiona zostanie najbardziej restrykcyjna niebieska strefa – obszar zagrożenia.

 

W konferencji wzięli udział także powiatowi lekarze weterynarii, przedstawiciele samorządów: wojewódzkiego, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, Izb Rolniczych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 
 
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają dzieci i mł...
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach
W dniach od 15 lipca do 23 sierpnia 2020 roku w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikock...
Fot. Rodzina jubilatki
Niecodzienny jubileusz obchodziła Pani Helena Wójcik z Garbatki-Letnisko. Czcigodna Jubilatka 11 l...
Fot. archiwum
Po upływie 10 miesięcy od momentu wyboru rady jednostki samorządu terytorialnego mieszkańcy mogą złożyć w...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook